Aloes to roślina która ludzie id stuleci stosują w leczeniu wielu schorzeń. Najczęściej stosowany jest w formie zagęszczonego soku, zwanego potocznie jako alona. Alona ma bardzo mocne działanie przeczyszczające, co często wykorzystywane jest w lecznictwie ziołowym i tradycyjnym. Swoje właściwości ( http://duoaloes.pl/czym-jest-aloes ) zawdzięcza dużej ilości antranoidy, która pobudza pracę jelit. Aloes jest także wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym w wielu kremach i innych preparatach, ze względu na zawartość polisacharydy oraz kwasu salicylowego.
Aloesowe działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne
Aloes to źródło ponad 200 aktywnych składników w tym kwas hialuranowy, acemann, aloeryd, glukoza, glukomannan, ksyloza, mannoza, remmoza, arabinoza i galaktoza, które są wykorzystywane zarówno w przemyśle farmaceutycznym jak i w kosmetycznym. Oprócz tych składników zawiera także aminokwasy, enzymy, witaminy (C, A, E i witaminy z grupy B), minerały (cynk, żelazo, mangan, wapń i wiele innych), olejki eteryczne oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Takie bogactw składników nie może być ominięte przez naukowców i lekarzy, więc zastosowań aloesu jest już bardzo dużo, ale ciągle znajdują się nowe. W medycynie tradycyjnej aloes od zawsze był wykorzystywany przy wszelkich uszkodzeniach skóry, w tym także przy zranieniach i oparzeniach (także słonecznych). Według badań WHO zastosowanie aloesu na oparzenia pierwszego i drugiego stopnia znacznie przyśpiesza leczenie i gojenie ran.
Aloes ma także działanie przeciwzapalne, zapobiega też stanom zapalnym jakie mogą powstać przy zranieniach. Producenci kremów do opalania i maści na oparzenia słoneczne wykorzystują aloesowe „cuda” ze względu na to, że pochłaniają promieniowanie UV. W kremach używanych na co dzień aloes jest stosowany ze względu na właściwości rozświetlające, poprzez hamowanie wydzielania melaniny w skórze. Jeśli chodzi o kosmetyki do włosów, aloes jest wykorzystywany do wzmocnienia cebulek włosów i hamowania ich wypadaniu.
Zastosowanie zewnętrzne właściwości aloesu
Nakładanie zewnętrzne żelu na oparzenia i inne zranienia skórne, jest wskazane ze względu na jego właściwości nawadniające i regenerujące, co wpływa na przyśpieszony proces gojenia ran. Sok z aloesu stymuluje odnowę skóry i działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczne i przeciwwirusowe. Najlepsze działanie ma sok świeżo wyciśnięty z liści i nakładany na chore miejsca na skórze.
Zastosowanie wewnętrzne
Aloes jest bardzo dobrym regulatorem kwasów żołądkowych, więc działa pozytywnie na pracę układu trawiennego. Aloes obniża także poziom cukru i usuwa toksyny z organizmu. Stosowanie aloesu pomaga także w uśmierzaniu bóli stawów.
0 Komentarze