Aloes to roślina, z której wyciągi czasami znajdują się w różnych kremach, szamponach, mydełkach i innych kosmetykach.
Niewiele jednak o niej wiemy. Jej ojczyzną jest Afryka, chociaż w Azji Mniejszej też można go znaleźć. Właśnie stamtąd został rozwieziony po całym świecie, do miejsc, gdzie klimat pozwala na jego uprawę. W dzisiejszych czasach oczywiście można także uprawiać aloes w szklarniach, a jego drzewiasta odmiana jest popularna nawet w naszym kraju. Pierwsi na właściwościach aloesu ( http://duoaloes.pl/czym-jest-aloes ) poznali się mieszkańcy starożytnego Rzymu, a przed nimi wiedziano o nim jeszcze w Babilonie. Najczęściej wykorzystywany był jako środek przeczyszczający. Egipcjanie wykorzystywali go przy balsamowaniu zwłok, a w Grecji było to najpopularniejsze lekarstwo na łysienie.
Czasami można usłyszeć, że to aloesowi Kleopatra zawdzięczała swoją urodę, chociaż legend na ten temat jest akurat bardzo wiele. Aloes niestety został zapomniany na bardzo długo i w Europie pojawił się na nowo dopiero w XIII wieku. Z miejsca jednak zdobył popularność i był wykorzystywany masowo wewnętrznie oraz zewnętrznie. W czasach współczesnych aloes jest wykorzystywany szeroko tak w medycynie, jak i w kosmetyce. Najważniejsze są jego właściwości bakteriobójcze i zdolność do zwalczania wirusów i grzybów. Coraz częściej pojawiają się zawierające go suplementy diet.
Produkty na bazie aloesu
Rynek jest nasycony również wszelkiej maści produktami od dbania o włosy i paznokcie na bazie aloesu. Przyjmowanie aloesu jest korzystne ze względu na bogactwo witamin, jakie się w nim znajdują, jak również ze względu na duże ilości minerałów. Okazuje się, że ich szeroki zakres daje się dopasować niemal do każdego problemu zdrowotnego czy kosmetycznego. Może pomóc przy wrzodach żołądka i przy zwykłej niestrawności. Jest w stanie łagodzić podrażnienia skóry i poprawiać w niej krążenie oraz wykorzystywany jest przy wszelkich odmrożeniach. O aloesie powinny pamiętać przede wszystkim osoby cierpiące na trądzik. W ich przypadku możliwe będzie złagodzenie wyprysków i szybsze ich gojenie się.
Aloes na ukąszenia
Warto jest też smarować aloesem miejsca ukąszeń owadów. Stosować powinny go osoby ze stanami zapalnymi, na przykład spowodowanymi zwyrodnieniem stawów, ale jego skuteczność została potwierdzona nawet przy tak dramatycznych schorzeniach, jak rak szyjki macicy i płuc. Osoby spożywające duże ilości alkoholu powinny wzbogacić swoją dietę o napoje z aloesem, ponieważ zawarte w nim substancje odżywcze są w stanie uzupełnić braki spowodowane wypłukiwaniem wywoływanym przez alkohol.
0 Komentarze