Zjadłeś obfite śniadanie, a do lunchu jest daleko i jesteś głodny? W takim przypadku potrzebna jest przekąska. Jednak pamiętaj, że jedynie dobrze zbilansowany i właściwy obiad możesz zapewnić sobie odpowiednią ilość energii i utrzymać wagę.
Przekąska
Po pierwsze przekąska nie powinna być zbyt sycąca, to maksymalnie 10% dziennego spożycia kalorii. Dla zdrowej osoby jest to około 200 kilokalorii. Po drugie, przekąska powinna być wystarczająco sycąca, a nie słodka. Co to może być - małe i satysfakcjonujące? 30 gramów orzechów, 50 gramów parmezanu, 300 gramów niesłodzonego jogurtu o zawartości tłuszczu 3,2%, świeże warzywa z odrobiną oliwy z oliwek. I oczywiście woda. Mała przekąska, szklanka wody - i spokojnie poczekasz na obiad.
Czas na obiad
Obiad powinien być najobfitszym posiłkiem dnia. Stanowi około 45% całkowitego dziennego spożycia kalorii. Podobnie jak śniadanie, obiad powinien dać ci dużą ilość energii. Niezbędne składniki dobrego obiadu to na przykład zupa, mięso (drób lub ryba) oraz dodatek w postaci warzyw lub zdrowych węglowodanów (kasza gryczana, dziki ryż). Zupa poprawia perystaltykę jelit i pomaga poczuć się sytym, mięso dodaje sił, warzywa wspomagają trawienie mięsa. Jednocześnie oczywiście nie należy zapominać o smaku potraw, bo obiad powinien zachwycać, a nie być tylko nudnym posiłkiem. Środek dnia to okres, w którym nasze możliwości trawienne i enzymatyczne są najlepsze. Jest jeszcze wystarczająco dużo czasu przed pójściem spać.
Cel dobrego obiadu
Celem tego posiłku jest długotrwałe uczucie sytości. Jeśli obiad był obfity i poprawny, unikniesz podjadania czegoś słodkiego, tłustego i szkodliwego i utrzymasz doskonałą wydajność. Na obiad wybieramy najtrudniejsze do strawienia potrawy - drób, mięso. Może to być na przykład
• surówka z surowych warzyw;
• pierwsze danie (bez bulionu mięsnego);
• danie główne (drób bez skóry, mięso, rośliny strączkowe lub ryby);
• gotowane warzywa do dekoracji.
Ważne jest, aby wykluczyć niedobór białka. Włącz do swojej diety rośliny strączkowe lub brokuły. Aby uzupełnić niedobór białka w organizmie, możesz użyć białka serwatkowego. Wiele osób błędnie uważa, że jest to rzekomo szkodliwe dla organizmu. Nie, wręcz przeciwnie. Problem braku pierwiastków śladowych można rozwiązać za pomocą kompleksów witaminowych, których jest obecnie wiele. Nie zaleca się spożywania potraw smażonych, a tym bardziej na dużej ilości oleju. Ma to bardzo negatywny wpływ na pracę żołądka. Jedzenie lepiej gotować, dusić lub smażyć na suchej patelni z minimalną ilością oleju. W ciągu dnia należy pić wystarczającą ilość płynów dla organizmu. Należy tutaj zauważyć, że musi to być czysta woda pitna. Kawa, herbata, soki to napoje. Należy to wziąć pod uwagę przy wyborze opcji obiadowych z odpowiednim odżywianiem.
Dlaczego obiad jest taki ważny?
To właśnie w porze obiadowej, od godziny 12 do 15, następuje aktywny rozkład pierwiastków śladowych w żywności i rozpoczęcie procesów metabolicznych organizmu. Podczas tego posiłku powinieneś spożywać ponad połowę dziennego spożycia kalorii, ponieważ większość z nich jest wydawana na energochłonną aktywność w ciągu dnia. Obiad zapewnia normalne funkcjonowanie wszystkich narządów i układów twojego organizmu. Pomijanie codziennego posiłku w postaci obiadu pociąga za sobą gromadzenie tłuszczu w organizmie. Ciało w ciągu dnia nie otrzymuje pożywienia, a wieczorem „budzi się” w tobie nadmierna chęć jedzenia. Jest to obarczone przejadaniem się w nocy, a w rezultacie złym snem i ciężkością w żołądku. Plusy zbilansowanego obiadu to:
• Pozyskiwanie do organizmu składników odżywczych z pożywienia i zwiększanie wydajności.
• Zmniejszone ryzyko przejadania się podczas kolacji.
• Przyspieszenie procesów metabolicznych.
0 Komentarze