Współcześnie dostępnych jest wiele opracowanych i skutecznych diet. Większość z nich oferowana jest przez firmy zajmujące się cateringiem dietetycznym. Wymieńmy trzy najpopularniejsze.
Dieta wegetariańska
Wegetarianizm to system żywnościowy wykluczający spożycie produktów mięsnych - charakteryzuje się różnorodnością i niejednorodnością preferencji żywieniowych. Istnieje kilka rodzajów diet wegetariańskich, z których każda ma swoje ograniczenia. Długotrwała dieta wegetariańska ma pozytywny wpływ na skład mikroflory jelitowej. Wynika to w dużej mierze z pozytywnego działania błonnika pokarmowego - niestrawnych węglowodanów, polifenoli i błonnika, które w dużych ilościach występują w pokarmach roślinnych.
Przestrzeganie diety wegetariańskiej zmniejsza ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego o prawie 40%, ze względu na wpływ na modyfikowalne czynniki ryzyka rozwoju tych chorób - zmiany w profilu lipidowym i nadwagę. Wynika to w dużej mierze z wpływu na skład mikroflory jelitowej. Osoby na diecie wegetariańskiej mają wyższy stosunek Bacteroidetes / Firmicutes. Niski poziom tego wskaźnika jest typowy dla osób otyłych i osób z dyslipidemią, natomiast wysoki dla osób z prawidłowym lub niskim BMI. Przestrzeganie diety wegetariańskiej prowadzi również do obniżenia poziomu N-tlenku trimetyloaminy (TMAO), którego wysoki poziom wiąże się z ryzykiem rozwoju miażdżycy, a w konsekwencji chorób układu sercowo-naczyniowego. Tak więc dieta wegetariańska jest skutecznym sposobem zapobiegania rozwojowi chorób układu krążenia i zaburzeń metabolicznych.
Dieta sportowa
Dieta sportowa, nie należy do kategorii surowych a czasem wręcz szkodliwych mono-diet. Ten rodzaj diety został opracowany specjalnie z myślą o profesjonalnych sportowcach i ma pomóc im w utrzymaniu zdrowia w warunkach kolosalnego zużycia energii. Idea diety jest dość prosta i polega na nasyceniu organizmu substancjami odżywczymi i próbie jak największego urozmaicenia pożywienia. Musisz zatem oprzeć się na białkach i węglowodanach złożonych. Podczas ćwiczeń siłowych, którym musi towarzyszyć dieta sportowa, organizm traci dużo energii, co oznacza, że pokarmy mają za zadanie zbilansować tę stratę. W tym przypadku węglowodany odgrywają bardzo ważną rolę: po prostu nasycają organizm i jednocześnie pełnią funkcję ochronną. Najważniejsze są jednak białka. Biorą udział w procesach metabolicznych i pomagają budować masę mięśniową. Wyeliminować trzeba jednak tłuszcze i proste węglowodany. Dieta sportowa przeznaczona jest na 7 dni, jednak zasady, możesz spokojnie zastosować w przyszłości. Być może jedyną trudnością jest to, że dieta zakłada jeden dzień postu, kiedy pijesz tylko kefir lub nawet wodę mineralną bez gazu. Jedną z podstawowych zasad diety jest podział codziennej diety na 5-6 posiłków. Porcje powinny być małe. Kolejnym ważnym warunkiem jest cotygodniowa aktywność fizyczna. Dwa do trzech razy w tygodniu powinieneś uprawiać sport, czy to fitness na siłowni, pływanie, jogging w parku czy cokolwiek innego.
Dieta eliminacyjna
Dieta eliminacyjna została zaprojektowana do identyfikowania pokarmów, na które twój organizm jest szczególnie wrażliwy oraz ich eliminowania. Razem z lekarzem musisz sporządzić listę pokarmów, które mogą powodować nieprzyjemne objawy. Często ta lista zawiera:
• mleko
• Jajka
• Orzechy
• Pszenica
• Kukurydza
• Alkohol
• soja
Po utworzeniu indywidualnej „czarnej listy” będziesz musiał całkowicie wyeliminować wszystkie te produkty z diety i obserwować, jak reaguje na to twój organizm. Aby to zrobić, eksperci zalecają prowadzenie dziennika żywności i zapisywanie nie tylko tego, co zostało zjedzone, ale także tego, jak zareagował organizm (na przykład po sałatce z ogórkiem i kapustą poczułeś się wzdęty). Po tym następuje faza reintrodukcji, w której możesz stopniowo wprowadzać zabronione potrawy do swojego menu. Jeden produkt na raz. Jednak jednocześnie nie powinieneś zapominać o zapisaniu wszystkich swoich uczuć w dzienniku. Jeśli potrafisz stworzyć związek przyczynowy między produktem a reakcją organizmu, musisz usunąć go z codziennego menu.
0 Komentarze